Blog > Komentarze do wpisu

Pierwszy kontynent - Afryka

Absolutna nowość! Pyśka zaczęła odkrywać kontynenty! Pierwszy kontynent to Afryka.

1. Przygotowałam karty do nauki czytania globalnego. Nic odkrywczego - chodzi o to, żeby Pyśka zapoznała się z najbardziej znanymi słowami. Na co dzień nie daje sobie czytać o przyrodzie, bo nie za bardzo rozumie, o czym mowa. Dlatego zapragnęłam wprowadzić kilka podstawowych pojęć:

kontynent

Afryka

ciekawi

ludzie

smaczne

owoce

pustynia

Sahara

długa

rzeka

Nil

krokodyle

dzikie

zwierzęta

oazy itd.

Karty pokazywałam dziewczynkom kilka razy dziennie (nie więcej niż trzy) przez tydzień. Jednocześnie przygotowałam książkę z wyrazami z kart. Tekst był prosty, Turbo pomógł mi w wyborze zdjęć i w układaniu zdań:

Afryka to duży kontynent.

W Afryce jest pustynia.

Na Saharze są oazy.

I dalej w tym tonie. Nic skomplikowanego. Pysia nie daje sobie rady z czytaniem/zapamiętywaniem dłuższego tekstu. Chodziło mi raczej o otworzenie pewnej dyskusji, o Afryce właśnie. Książka za każdym razem staje się dla nas bodźcem do pytań i rozmowy.

2. Przygotowałam dla Pysi zeszyt o Afryce, a w nim na razie jedynie wiadomości o słoniach. Uczyliśmy się o nich już wcześniej w tym roku szkolnym: próbowałam jej czytać łatwe książeczki, ale bez powodzenia. Wtedy też zaczęłam przyglądać się dostępnym publikacjom dla dzieci i doszłam do wniosku, że żadna nie nadaje się dla mojej córci: mają zbyt wiele tekstu, ilustracji, różne informacje są umieszczane na tej samej stronie i wychodzi z tego bardzo trudny tekst dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną.

Mój zeszyt bardzo się Pysi spodobał, zwłaszcza informacja, że słonie lubią się kąpać w błocie :-).

Pyśka studiuje zeszyt o słoniach

Tylko na jednej stronie wkleiłam trzy zdjęcia, na pozostałych niezmiennie jest jedno zdjęcie i jedno, czasami dwa zdania.

3. Kupiłam całkiem przypadkiem zeszyt z ćwiczeniami/naklejkami o zwierzątkach i dziewczynki zrobiły z niego kilka zadań.

4. Również przypadkowo temat został poruszony na zewnętrznych zajęciach plastycznych. Zajęcia miały na celu podsumowanie wiedzy o starożytnym Egipcie. Mimi zrobiła z plasteliny mapę Egiptu i faraona w kajdankach w samochodzie :-)

Fragment pracy - mapa Egiptu

Temat faraonów napotkaliśmy już kilkakrotnie w ciągu tego roku. Na Miśce wywarł tak silne wrażenie, że robi plastelinowe mumie z ludzików Playmobila, a lalki owija w bandaże. Temat czas zamknąć.

5. Inny temat, który wpłynął na prace córki, to zwierzęta afrykańskie. Oglądałyśmy dużo książek o zwierzętach Afryki w tym ostatnim okresie. Dom zaczął zapełniać się nowymi mieszkańcami. O na przykład tu:

Słoń z plasteliny pod kołderką

6. Dużo pracowaliśmy z mapą. Obrysowaliśmy mapę Afryki paluszkami, rozmawialiśmy, co znaczą kolory na mapie, jakie tam można znaleźć symbole.

7. Przygotowałam dla dziewczynek kącik z Afryką:

Kącik z książeczkami o Afryce

Na samej górze widać  przygotowany przeze mnie zeszyt ze słoniami, a przed nim szufladkę z układanką ze zwierzętami afrykańskimi. Układanką zainteresowała się jedynie Pyśka (Turbo okres fascynacji przeżył kilka lat temu w przedszkolu).

Układanka ze zwierzętami Afryki

 Na tej samej półce po prawej stronie jest książeczka z okienkami o różnych kontynentach. Oglądałyśmy jedynie Afrykę. Umiarkowane zainteresowanie.

Na półce niżej znajdują się figurki zwierzątek do zabawy oraz książka z wysuwanymi szkieletami zwierząt (prawdziwy przebój, gdy Turbo był mały) - najbardziej Mimi była zainteresowana sposobem, w jaki pojawiają się te szkielety.

Na najniższej półce jest książka, z której przeczytaliśmy opowieść o Zuzu z Namibii i Mebratu z Etiopii. Bardzo zaciekawiła dzieci i nawet Turbo słuchał z zainteresowaniem, mimo że w zeszłym roku czytaliśmy ją razem.

8. Oddzielny temat właściwie, to to co robiliśmy z synem na temat Afryki. Turbo obejrzał serię Davida Attenborough'a o Afryce (ponownie). Wypożyczyliśmy również z biblioteki książki:

- "Leksykon krajów" wyd. Świat Książki. Świetna książka dla czwartoklasisty - zwięzłe opisy wielu krajów świata, ale takie dla dzieci. Czyli, na przykład, są opisy zabaw dziecięcych, sposobów spędzania czasu, dużo zdjęć dzieci i trochę zabawnych ciekawostek. Są też poruszone ważne problemy, takie jak utracone dzieciństwo dzieci-żołnierzy.

- "Geografia. Spojrzenie na kontynenty" Wydawnictwo Naukowe PWN: nieco poważniejsza pozycja, ale można powiedzieć, że zręcznie podsumowuje to, co już Turbo napotkał w programach telewizyjnych i w trakcie naszych zeszłorocznych "wędrówek" po świecie.

Turbo wybrał coś, co bardzo lubi: postanowił zrobić trochę zwierzątek techniką Origami dla dziewczynek. Tutaj akurat piramida:

Piramida Origami

I efekt końcowy:

Origami piramida efekt

9. Dziewczynkom jeszcze na razie ja wybrałam temat prac: Tinga Tinga. Przygotowałam im na stoliku kilka kartek ze zdjęciami, które mają trochę inspirować.

tingatinga 1

tingatinga 2tingatinga 3

tingatinga 4

Kartki zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem i na pewno będą musiały pojawić się ponownie!

 

 

wtorek, 25 listopada 2014, aga.chomka
Do zobaczenia za kilka dni!

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: